Site Overlay

Poszczególne funkcje

  • Autofocus, czyli automatyczne ustawianie ostrości, oznacza się skrótowo za pośrednictwem dwóch liter AF. Każdy aparat cyfrowy wyposażony jest w autofocus. Najprostsze modele ustawiają automatycznie ostrość w środku pola widzenia. Droższe modele z kolei umożliwiają ustawienie ostrości na konkretne miejsce, wybrane przez samego użytkownika. Ze względów praktycznych widziane jest to jako przesuwanie się ramki na monitorze aparatu. Wiele modeli aparatów posiada możliwość ustawienia AF na pracę ciągłą i jednorazową. Można także wyłączyć tę funkcję i ustawić ostrość ręcznie. Jak ustawić tryb pracy aparatu, zawarte jest w instrukcjach obsługo dołączonej do każdego modelu.
  • Balans bieli – matryca aparatu nie odróżnia kolorów, tylko natężenie światła, dopiero obróbka dokonana przez procesor dalej zdjęcie kolorowe. Światło białe jest mieszanką wszystkich kolorów. Podstawowymi kolorami wchodzącymi w skład białego światła są kolory: czerwony, niebieski i zielony. Człowiek widzi światło białe, niezależnie od natężenia poszczególnych barw składowych. Matryca ma mniejszą elastyczność, dlatego należy skorygować jej czułość, by widzieć dobrze poszczególne kolory. Funkcja ta dostosowuje obrazy, by były widoczne tak, jak widzi je ludzkie oko. Najprościej jest wybrać automatyczny balans bieli. Samodzielne ustawianie balansu bieli raczej przewidziane jest dla specjalistów. Daje ono możliwość uzyskania nasycenia poszczególnych barw, dzięki czemu uzyskujemy dość ciekawe efekty.
  • Detekcja twarzy, rozpoznawanie twarzy – funkcję tę posiadają tylko nowsze aparaty. Te wyprodukowane w 2007 roku. Program analizuje kadr, wyszukując ludzkich twarzy. Rozpoznanie to odbywa się poprzez rozpoznanie oczu, ust i nosa. Następnie ustawia się ostrość na obszarze, którą zajmuje twarz. Funkcja ta pozwala na uzyskanie twarzy najbardziej odwzorowanej ze względu na kolory.
  • Stabilizacja drgań – bardzo przydatna funkcja, która umożliwi zrobienie zdjęcia nawet w najbardziej skrajnych warunkach, takich jak podróż samochodem, samolotem, czy nawet jazda konno. Eliminuje drgania, dzięki czemu powstaje obraz wyjątkowo ostry. Stabilizacja przechodzi przez kilka etapów. Na początku jest to stabilizacja optyczna, następnie kompensacja drgań, czyli AS. Stabilizacja cyfrowa oznaczana jest skrótem DS.
  • Zdjęcia panoramiczne – przydają się, gdy chcemy uchwycić na jednym zdjęciu obraz szerszy niż jeden kadr naszego aparatu. Jak korzystać z tej funkcji? Należy zrobić od 3 do 5 zdjęć krajobrazu, tak by kolejne zdjęcie zawierają fragment poprzedniego lub następnego.
  • Zdjęcia seryjne – funkcję tę posiada właściwie każdy aparat. Ustawiając taki tryb pracy, należy nacisnąć do końca migawkę i trzymać ją wciśniętą. Aparat w tym czasie wykona serię zdjęć, jedno po drugim. W ten sposób można wykonać od kilku do nawet kilkunastu zdjęć. Średniej jakości aparaty wykonają od 3 do 10 zdjęć.
  • Histogram – pokazuje rozkład punktów o różnej jasności na naszym zdjęciu. Niektóre aparaty umożliwiają obejrzenie histogramu przez zrobieniem zdjęcia. Taka możliwość jest tylko w aparatach cyfrowych. Zanim naciśniemy migawkę można sobie obejrzeć histogram, dzięki czemu mamy możliwość stonowania naszego obrazu.
  • Pomiar światła – tylko w przypadku dobrze naświetlonych zdjęć możliwe jest dobre odwzorowanie światła. Pomiar światła może być punktowy, segmentowy lub wielopunktowy. Im aparat jest droższy, tym posiada więcej możliwości zmiany światła.
Scroll Up